Vissza
HV vagy LV akkumulátor: mi a különbség, és melyik illik a te rendszeredhez?

HV vagy LV akkumulátor: mi a különbség, és melyik illik a te rendszeredhez?

Az LV akkumulátor 48 és 51,2 V között, a HV akkumulátor több száz volton dolgozik, ezért más invertert kér, és a kettő nem cserélhető fel. A döntést a fázisszám, a bővítési terv és a támogatási feltételek alapján hozd meg.

EPV Solar
EPV Solar 2026.10.20 09:00

A HV és az LV akkumulátor két külön rendszer, nem ugyanannak a terméknek két minőségi szintje. Ugyanazt a teljesítményt az LV tároló 51,2 V körül, nagy árammal, a HV tároló több száz volton, kis árammal adja le. Az inverternek pontosan az egyikhez kell készülnie, ezért a tárolót mindig az inverterrel együtt válaszd: meglévő LV hibrid inverter mellé LV akkumulátor kell, egy új, nagyobb, háromfázisú rendszerben a HV is jó választás lehet.

Mit jelent a HV és az LV akkumulátor?

A két rövidítés a tároló névleges feszültségére utal. Az LV (low voltage, alacsony feszültség) akkumulátor a 48 V-os osztályba tartozik. A lakossági tárolókban ma szinte mindenhol lítium-vas-foszfát (LiFePO4) cellák dolgoznak, ezekből 16 darabot sorba kötve kapjuk az 51,2 V-os modult. A boltokban ezért 48 voltos lítium akkumulátorként és 51,2 V-os akkumulátorként is találkozol vele.

A HV (high voltage, nagyfeszültség) akkumulátorban jóval több cella van sorba kötve, így a rendszerfeszültség több száz volt. Ezt általában egymásra rakott modulokból álló toronnyal érik el.

A névleges feszültség az az érték, amely körül a tároló működés közben dolgozik. A pillanatnyi érték a töltöttségtől függően ennél valamivel több vagy kevesebb: a Renon 51,2 V-os LV moduljai például 43,2 és 59,2 V között töltődnek.

Mindkét típus ugyanazt a feladatot látja el: napközben eltárolja a napelemek többletét, este és éjszaka visszaadja. Abban különböznek, milyen feszültségen jut el az energia az inverterig. Ebből következik minden további eltérés a kábelezésben, a hatásfokban, a bővítésben és az inverterválasztásban.

Miért számít a feszültség? Áram, kábel és veszteség

A teljesítmény a feszültség és az áram szorzata. Ugyanazt az 5 kW-ot egy 51,2 V-os LV tároló közel 100 A-rel adja le, egy 300 V körüli HV tároló nagyjából 16 A-rel.

A nagy áramnak ára van. A vezeték egy részét hővé alakítja, és ez a veszteség az áram négyzetével nő: kétszeres áram négyszeres veszteséget jelent. Az LV tárolóhoz ezért nagyobb keresztmetszetű, vastagabb kábel, erősebb csatlakozó és nagyobb áramra méretezett védelem kell. A HV tároló vékonyabb kábellel is beéri, és a csatlakozóit is kisebb áram terheli.

Biztonsági szempontból a kép fordított. Az 51,2 V-os egyenfeszültség a törpefeszültség tartományába esik, a több száz voltos HV torony nem, ezért annak kezelése szigorúbb szakmai felkészültséget kíván. A nagy áramú LV bekötés sem házi barkácsfeladat: egy rosszul meghúzott csatlakozó 100 A közelében komolyan melegedhet. Mindkét rendszert képzett telepítő kösse be.

Számpélda: 15,36 kWh LV és HV kiépítésben, 5 kW-os terhelésnél

Két azonos kapacitású tárolót hasonlítunk össze: három 5,12 kWh-s LV modult párhuzamosan kötve (51,2 V) és egy háromtagú HV tornyot (307,2 V). Az akkumulátor és az inverter között 3 méteres kábelpár fut, a teljes vezetékhossz tehát 6 m. A réz fajlagos ellenállása 0,0175 Ω·mm²/m.

  • LV áram: 5000 W / 51,2 V = 97,7 A
  • HV áram: 5000 W / 307,2 V = 16,3 A
  • LV, 35 mm²-es kábellel: R = 0,0175 × 6 / 35 = 0,003 Ω, a veszteség 97,7² × 0,003 = 28,6 W, vagyis a teljesítmény 0,57%-a
  • HV, 6 mm²-es kábellel: R = 0,0175 × 6 / 6 = 0,0175 Ω, a veszteség 16,3² × 0,0175 = 4,6 W, vagyis a teljesítmény 0,09%-a

A kábelkeresztmetszetek a számítást szemléltetik. A tényleges kábelt a telepítő méretezi az inverter és az akkumulátor előírásai szerint.

A HV tároló hatodannyi árammal dolgozik, és hatodakkora keresztmetszetű kábelen is nagyjából hatodára csökkenti a kábelveszteséget (4,6 W a 28,6 W helyett). Rövid kábelnél mindkét érték kicsi: a különbség főként a kábel méretében és a csatlakozók terhelésében jelentkezik.

Jobb hatásfokú a HV akkumulátor?

A hibrid inverter belsejében egy több száz voltos egyenáramú gyűjtősín dolgozik, erre csatlakozik a napelem, az akkumulátor és a hálózati kimenet is. Az LV akkumulátor 51,2 V-ját az inverternek kisütéskor erre a szintre kell felemelnie, töltéskor pedig vissza kell alakítania. Ez az átalakítás nagy árammal és nagy feszültségaránnyal zajlik, ezért több rajta a veszteség. A HV akkumulátor feszültsége közelebb van a belső szinthez, kisebb átalakításra van szükség.

A HV rendszer töltési és kisütési útja ezért jellemzően hatékonyabb. Az előny mértéke azonban a konkrét inverteren múlik, nem pusztán a feszültségosztályon. Ha két ajánlatot hasonlítasz össze, a két inverter adatlapján szereplő akkumulátoros hatásfokot vesd össze.

Egy jól méretezett LV rendszer több napenergiát hasznosít, mint egy rosszul méretezett HV rendszer. Napi néhány kWh-s forgalomnál a kapacitás és a fogyasztási szokás többet számít, mint a feszültségosztály.

Bővíthetőség: párhuzamos LV modulok vagy soros HV torony

Az LV modulokat párhuzamosan kötik. A feszültség 51,2 V marad, a kapacitás és a leadható áram viszont összeadódik. Az LV tároló így egyetlen modullal is működik, és modulonként bővíthető. A Renon EBrick 5,12 kWh-s egységéből például 31 köthető párhuzamosan.

A HV modulokat sorba kötik, egy toronyba. Minden új modul a feszültséget növeli. A Renon Xtreme HV 1.0 rendszerben a vezérlőmodulra kettő és hat közötti 5,12 kWh-s modult építenek: két modullal a torony 204,8 V-os és 10,24 kWh-s, hattal 614,4 V-os és 30,72 kWh-s. Ennél nagyobb igénynél legfeljebb három torony köthető párhuzamosan.

Ebből két gyakorlati szabály következik. A HV tároló legkisebb kiépítése is két modul, egy modullal nem indulhatsz. A torony feszültségének pedig mindig az inverter akkumulátoros feszültségtartományán belül kell maradnia, ezért utólagos bővítés előtt a telepítő azt is ellenőrzi, hogy a nagyobb torony belefér-e ebbe a tartományba.

Három párhuzamosan kötött LV akkumulátormodul és egy sorba kötött HV akkumulátortorony összehasonlító bekötési vázlata
Párhuzamos LV bekötésnél a kapacitás nő és a feszültség marad, soros HV toronyban minden modul a feszültséget is növeli.

HV inverter vagy LV inverter: miért nem cserélhetők fel?

Az inverter akkumulátor-bemenete egy meghatározott feszültségtartományra készül. Egy LV hibrid inverter a 48 V-os osztályt kezeli, a több száz voltos HV toronnyal nem tud dolgozni, a csatlakoztatás pedig kárt is okozhat. Egy HV inverter a kis feszültségű LV tárolót nem tudja tölteni, mert az a működési tartománya alatt van.

Univerzális energiatároló tehát nincs. Ha már van hibrid invertered, az adatlapján az akkumulátor-bemenet feszültségtartománya megmondja, melyik típus jöhet szóba. Új rendszernél az invertert és a tárolót egy csomagként tervezd meg, a teljesítmény és a fázisszám alapján válogathatsz az inverterek között.

A feszültség egyezése még nem elég. Az akkumulátor felügyeleti elektronikája, a BMS (a cellákat figyelő és védő egység) CAN vagy RS485 vonalon kommunikál az inverterrel, és a két gyártó közötti együttműködést kompatibilitási lista rögzíti. A tárolót csak olyan inverterrel párosítsd, amelyen ez a párosítás szerepel.

Ugyanez egy gyártón belül is igaz. A Deye kínálatában LV és HV hibrid inverter is van, és a gyártó HV akkumulátora, a BOS-G család, a HV típusokhoz készült.

Egyfázisú vagy háromfázisú rendszerhez melyik való?

A fázisszám az inverter tulajdonsága, nem az akkumulátoré. A tároló egyenárammal dolgozik, a hálózati oldalt az inverter adja. LV hibrid invertert egy- és háromfázisú kivitelben is széles teljesítménysávban gyártanak, ezért az LV tároló a kisebb, egyfázisú családi háztól a háromfázisú rendszerekig mindenhol szóba jöhet.

HV tárolóhoz HV hibrid inverter kell, ezért a választást az is szűkíti, milyen fázisszámú és teljesítményű HV invertert találsz a rendszeredhez. Háromfázisú rendszerben, nagy fogyasztókkal (hőszivattyú, elektromos autó) és nagyobb kapacitásnál a HV kis árama és kisebb átalakítási vesztesége jobban érvényesül.

HV vagy LV akkumulátor az OETP-ben: a 100 V-os szabály

Az Otthoni Energiatároló Program (OETP) 2026-os pályázati felhívása az akkumulátor feszültségéhez is feltételt kötött. A tároló névleges feszültségének legalább 100 V-nak kellett lennie. Ha ennél alacsonyabb volt, csak akkor volt támogatható, ha az alkalmazott inverter gyártójának saját terméke.

A pályázati szakasz 2026. március 15-én lezárult, új pályázat jelenleg nem adható be. A szabály mégis számít: a nyertesek projektjei most valósulnak meg, és egy esetleges új ütemben is hasonló feltétellel érdemes számolni. Egy 51,2 V-os LV tároló támogatott projektben csak az inverterrel azonos gyártótól jöhetett. A 100 V fölötti HV tárolóra ez a megkötés nem vonatkozott, de a felhívás többi műszaki feltételének ott is teljesülnie kellett:

  • a tároló névleges kapacitása legalább 10 kWh, legfeljebb 10%-os tűréssel lefelé;
  • a tároló csak a napelemes rendszer egyenáramú (DC) oldalára csatlakozhatott, a napelem és az akkumulátor egy közös hibrid inverteren osztozik;
  • új háztartási méretű kiserőműnél az inverter legfeljebb 5 kW-os lehetett;
  • szigetüzemű rendszer nem volt támogatható, a munkát regisztrált kivitelező végzi.

Önfinanszírozott rendszernél a 100 V-os szabály nem korlát, ott bármelyik, az inverterrel hitelesítetten kompatibilis tároló választható. A felhívást 2026 szeptemberében módosították, a már nyertes projekteknél a regisztrált kivitelező a hatályos változat alapján ellenőrzi a megfelelést.

Renon LV és HV energiatárolók: melyik melyik csoportba tartozik?

Az EPVSolar a Renon energiatárolók kizárólagos magyarországi forgalmazója, a garanciát és a szervizt itthon intézzük. A Renon energiatárolók között mindkét feszültségosztályból találsz rendszert.

Renon energiatárolók feszültségosztály szerint
TermékFeszültségKapacitásBővítésTelepítésGarancia
EBrick (R-EB005161)LV, 51,2 V5,12 kWh modulonként31 egységig párhuzamosanállványra, IP20, csak beltér10 év
Xcellent Plus fűtőfóliával (R-XC016161-H)LV, 51,2 V16 kWhpárhuzamosanfalra szerelhető10 év
Xtreme HV 1.0 (R-MC050-XTH01 vezérlő és R-EM102050-XTH01 modulok)HV, 204,8–614,4 V10,24–30,72 kWh2–6 modul sorosan, legfeljebb 3 torony párhuzamosanIP55, beltér vagy kültér5 év

A garanciaidő a két csoportban eltér: az LV tárolóké 10 év, az Xtreme HV 1.0 rendszeré 5 év.

A 100 V-os szabály a Renon kínálatot is kettéosztja. Az EBrick és az Xcellent Plus 51,2 V-os, ezért OETP-projektbe más gyártó inverterével nem építhető be, önfinanszírozott rendszerben viszont ez nem akadály. Az Xtreme HV 1.0 a feszültségfeltételt teljesíti, a program többi feltételének való megfelelése azonban nincs igazolva, ezért támogatott projektnél előbb egyeztesd a kivitelezővel.

Melyik inverterrel működnek? A Deye rendszerek és a többi márka

Deye hibrid inverterek, kiemelt párosítás. Az LV Renon tárolók a gyártó LV hibrid invertereivel, az Xtreme HV 1.0 a gyártó HV hibrid invertereivel építhető össze. LV tároló HV inverterhez nem köthető, és fordítva sem.

LV tárolókhoz (EBrick, Xcellent Plus): Solis S6-EH3P8K02-NV-YD-L, S6-EH3P10K02-NV-YD-L, S6-EH3P12K02-NV-YD-L és S6-EH3P15K02-NV-YD-L, valamint a Growatt SPH sorozat.

HV tárolóhoz (Xtreme HV 1.0): Sofar HYD sorozat, Solis S6-EH3P sorozat, Growatt SPH sorozat és Solinteg hibrid inverterek.

A Renon Xtreme HV 1.0 energiatároló a Deye HV hibrid invertereivel építhető össze, a Renon EBrick és Xcellent Plus pedig a gyártó LV hibrid invertereihez illeszthető. Az akkumulátorprotokoll beállítását és a bekötést a telepítéskor egyeztetjük. A részleteket a Renon tárolók inverter-kompatibilitásáról szóló cikkünkben találod.

Renon Xtreme HV 1.0 5,12 kWh akkumulátormodul (R-EM102050-XTH01)

Renon Xtreme HV 1.0 5,12 kWh akkumulátormodul (R-EM102050-XTH01)

5,12 kWh-s, 102,4 V-os HV modul. Kettőtől hat modulig rakhatod egymásra, így a torony 10,24 és 30,72 kWh, illetve 204,8 és 614,4 V között épül fel.

Megnézem a terméket
Renon Xtreme HV 1.0 vezérlőmodul (R-MC050-XTH01)

Renon Xtreme HV 1.0 vezérlőmodul (R-MC050-XTH01)

Az Xtreme HV 1.0 torony főegysége, erre épülnek rá a modulok. HV rendszert mindig ezzel kezdesz, modulok nélkül önmagában nem tárol energiát.

Megnézem a terméket
Renon Xcellent Plus 16 kWh energiatároló fűtőfóliával

Renon Xcellent Plus 16 kWh energiatároló fűtőfóliával

LV oldalon az egyszerűbb út: 51,2 V-os, 16 kWh-s tároló egy egységben, fűtőfóliával, LV hibrid inverterhez.

Megnézem a terméket

HV vagy LV akkumulátor: melyiket válaszd?

Már van LV hibrid invertered

LV tároló kell, a meglévő inverter akkumulátor-bemenete eldönti a kérdést. Azt ellenőrizd, hogy a kiszemelt tároló szerepel-e az inverter kompatibilitási listáján.

Új, háromfázisú rendszert tervezel

Nagy fogyasztók mellett, nagyobb kapacitásnál a HV tároló kisebb árammal, vékonyabb kábellel és kisebb átalakítási veszteséggel dolgozik. Az invertert és a tornyot együtt méretezd.

Kicsiben kezdenél, és később bővítenél

Az LV tároló egyetlen 5,12 kWh-s modullal is indulhat, és modulonként bővíthető. HV toronynál a legkisebb kiépítés két modul.

Nyertes OETP-projekted van

A felhívás szerint 100 V alatti LV tároló csak az inverter gyártójától jöhet. Más gyártó tárolója csak 100 V fölött és a többi feltétel teljesülésével fér bele.

  • Az inverter akkumulátor-bemenetének feszültségtartománya: LV vagy HV.
  • A tároló és az inverter párosítása szerepel a hitelesített kompatibilitási listán.
  • Az inverter fázisszáma és teljesítménye illik a háztartásodhoz.
  • A kapacitás és a bővítési terv: HV-nál legalább két modul, a torony feszültsége az inverter tartományán belül.
  • A telepítési hely: beltér vagy kültér, és ehhez megfelelő-e a tároló IP-védettsége.
  • A garanciaidő típusonként, nem márkánként.
  • Támogatott projektnél a 100 V-os szabály és a regisztrált kivitelező.

Kérdésed van? Keress bizalommal!

Segítek, ha elakadtál vagy tanácsra lenne szükséged.

Jankovits Gergő

Ha már tudod, melyik feszültségosztály kell, a következő lépés a tároló kiválasztása: a ciklusszámról, a garanciáról és a tanúsítványokról szóló cikkünk ebben segít. A lakossági energiatárolók között LV és HV rendszert is találsz.

HV és LV energiatárolók

Solplanet Ai-HB G2 nagyfeszültségű LFP akkumulátor

13
Nettó: 247 000 Ft
Bruttó: 313 690 Ft
Nettó: 214 700 Ft
Bruttó: 272 669 Ft
Készleten (4 db)
db

Deye SE-F16-C 16 kWh LV energiatároló akkumulátor

12
Nettó: 721 499 Ft
Bruttó: 916 304 Ft
Nettó: 628 500 Ft
Bruttó: 798 195 Ft
db

Deye SE-F12-MAX 11,8 kWh LV energiatároló akkumulátor

Nettó: 648 700 Ft
Bruttó: 823 849 Ft
Készleten (14 db)
db

Deye BOS-G 5.1 HV akkumulátor 5.12 kWh

Nettó: 314 443 Ft
Bruttó: 399 342 Ft
db

SolaX T-BAT H5.8 Master Pack 5,8 kWh HV akkumulátor

Nettó: 862 914 Ft
Bruttó: 1 095 901 Ft
db

Gyakori kérdések

Az LV akkumulátor a 48 V-os osztályba tartozik, jellemzően 51,2 V névleges feszültséggel, a HV akkumulátor sorba kötött modulokból több száz voltos feszültséget állít elő. Ugyanazt a teljesítményt a HV tároló sokkal kisebb árammal adja le, ezért vékonyabb kábel is elég hozzá, és kisebb a vezetékveszteség. A két típushoz eltérő inverter kell: LV tárolóhoz LV, HV tárolóhoz HV hibrid inverter.

Nem. Az inverter akkumulátor-bemenete egy meghatározott feszültségtartományra készül: az LV inverter a 48 V-os osztályt kezeli, a több száz voltos HV toronyhoz HV hibrid inverter kell. Fordítva sem működik, mert a HV inverter az 51,2 V-os LV tárolót nem tudja tölteni. A párosítást mindig az inverter adatlapja és a kompatibilitási lista alapján döntsd el.

Mindkét feszültségosztályban van ilyen párosítás. A Renon EBrick és Xcellent Plus LV tárolók a gyártó LV hibrid invertereivel, a Renon Xtreme HV 1.0 a HV hibrid invertereivel építhető össze. LV tároló HV inverterhez nem köthető, és fordítva sem, a protokollbeállítást és a bekötést pedig a telepítéskor egyeztetjük.

Csak feltétellel. A 2026-os OETP-felhívás szerint a 100 V alatti névleges feszültségű akkumulátor akkor támogatható, ha az alkalmazott inverter gyártójának saját terméke, így egy 51,2 V-os LV tároló más gyártó inverterével nem építhető be támogatott projektbe. A pályázati szakasz 2026. március 15-én lezárult, új pályázat jelenleg nem adható be, önfinanszírozott rendszerben pedig a szabály nem korlát.

Igen, de másképp, mint az LV. A HV toronyban a modulok sorba vannak kötve, ezért minden új modul a feszültséget is növeli: a Renon Xtreme HV 1.0 két és hat modul között, 10,24 és 30,72 kWh között építhető, és legfeljebb három torony köthető párhuzamosan. Bővítés előtt ellenőrizni kell, hogy a nagyobb torony feszültsége belefér-e az inverter akkumulátoros tartományába.

Az EPVSolar a Renon energiatárolók kizárólagos magyarországi forgalmazója, a garanciát és a szervizt itthon intézzük, így nem kell külföldre küldened a készüléket. A garanciaidő típusonként eltér: az EBrick és az Xcellent Plus LV tárolóké 10 év, az Xtreme HV 1.0 rendszeré 5 év.

A fázisszámot az inverter határozza meg, nem az akkumulátor, ezért egyfázisú rendszerben is működhet HV tároló, ha van hozzá kompatibilis egyfázisú HV hibrid inverter. Ilyen típusból kevesebb közül választhatsz, ezért egyfázisú, 5 kW körüli rendszerben az LV tároló a gyakoribb választás. Háromfázisú, nagyobb rendszerben a HV előnyei jobban érvényesülnek.

Pénznem
Betöltés...
Belépés/Regisztráció
Elfelejtett jelszó
Betöltés...
Kategóriák
Menüpontok