Vissza
Risen napelem: monokristályos PERC cellák és 25 éves teljesítménygarancia

Risen napelem: monokristályos PERC cellák és 25 éves teljesítménygarancia

A Risen Energy 1986 óta gyártó, Tier 1 minősítésű, tőzsdén jegyzett vállalat. Megnézzük, mit jelent a PERC cellatechnológia és a félbevágott kialakítás, és bemutatjuk a webáruházban is kapható Risen RSM144-7-455M napelemet.

EPV Solar
EPV Solar 2026.09.06 12:00

A Risen Energy P-type monokristályos PERC cellás, félbevágott, üveg-hátlapos napelemeket gyárt, ezeket nemzetközi szabványok (IEC TS 62941, CE) és minőségirányítási tanúsítványok (ISO 9001) is minősítik. A webáruházban elérhető 455 wattos modellre 12 éves termékgarancia és 25 éves lineáris teljesítménygarancia vonatkozik.

Milyen tanúsítványok állnak a Risen napelemek mögött?

Az ISO 9001 minőségirányítási és az ISO 14001 környezetirányítási szabvány azt igazolja, hogy a gyártási folyamat egységes, ellenőrzött lépéseken megy keresztül, nem csak egy-egy mintadarabot tesztelnek be. Az IEC TS 62941 kifejezetten a napelemgyártásra vonatkozó minőségbiztosítási irányelv, ami a gyártósor és a minőségellenőrzés következetességét méri.

A panelen emellett ott van a CE-jelölés, az észak-amerikai piacra szánt CSA tanúsítvány, a brit MCS engedély, a brazil INMETRO tanúsítvány és a CQC minősítés is. Ezek független vizsgálatok, amik azt igazolják, hogy a panel a megadott paraméterek szerint és biztonságosan működik.

Milyen cellatechnológia van a Risen RSM144-7-455M napelemben?

A panel P-type monokristályos PERC (Passivated Emitter and Rear Cell) cellákat használ. A PERC cella hátoldalán egy extra reflexiós réteg található, ami a cellán áthaladó, első körben ki nem használt fényt visszaveri a szilícium rétegbe, így a hagyományos, réteg nélküli cellákhoz képest többet termel azonos alapterületen.

A modul 144 félbevágott cellából épül fel, 6×12-es elrendezésben, két, egymástól független cellamezőben. A félbevágás a cellák belső ellenállását csökkenti, ezért kevesebb az árnyékolásból és a hőmérsékletből eredő veszteség, és egy esetleges mikrorepedés is kisebb felületet érint, mint egy teljes méretű cellán.

A Risen RSM144-7-455M napelem műszaki jellemzői

A típusszám a gyártó saját jelölése, a modell az RSM144-7 sorozat 435 és 455 watt közötti fokozatai közül a legerősebb, 455 wattos változat. A tényleges paraméterek STC mérési feltételek mellett az alábbiak.

Risen RSM144-7-455M, STC mérési feltételek mellett
JellemzőÉrték
Névleges teljesítmény455 W
Modulhatásfok20,6%
Cellatípus és -számP-type monokristályos PERC, 144 db félbevágott, 166×83 mm
Nyitott áramköri feszültség (Voc)49,80 V
Rövidzárlati áram (Isc)11,60 A
Max. teljesítménypont feszültsége (Vmpp)41,40 V
Max. teljesítménypont árama (Impp)11,00 A
Méret (H×Sz×V)2108×1048×35 mm
Tömeg24,5 kg
Üvegezés és hátlapfényáteresztő, alacsony vastartalmú, edzett, tükröződésmentes üveg elöl, fehér hátlapfólia hátul
Kereteloxált alumínium ötvözet (6063-T5), ezüst színű
KapcsolódobozIP68, öntött, 3 Schottky bypass dióda
CsatlakozóRisen Twinsel PV-SY02, IP68

Üveg-hátlapos kivitel: mit jelent ez a gyakorlatban?

A Risen RSM144-7-455M a bevett üveg-hátlapos (glass-backsheet) felépítést követi: elöl edzett, tükröződésmentes üveg védi a cellákat, hátul pedig egy fehér, fóliaalapú hátlap zár. Ez a klasszikus, évtizedek óta bevált szerkezet, könnyebb, mint egy duplaüveges panel, és a standard, ferde tetőre történő telepítésnél semmilyen hátránnyal nem jár, mert itt nincs szerepe a hátoldali fényhasznosításnak.

A keret eloxált, 6063-T5 típusú alumínium ötvözetből készül, ami korrózióálló és mechanikailag terhelhető. A panel elölről 5400 Pa hóterhelést, 2400 Pa mechanikai (szél-) terhelést bír, ami a legtöbb magyarországi tetőszerkezethez és tartóhoz megfelelő.

Számpélda: hány Risen 455W panel kell egy 4 kW-os rendszerhez?

Egy 4 kW-os (4000 W) névleges DC-teljesítményt célzó rendszernél a panelszámot úgy kapod meg, hogy a célteljesítményt elosztod a panel névleges teljesítményével: 4000 W ÷ 455 W = 8,79, vagyis 9 db panelre van szükség. 9 panellel a tényleges beépített DC-teljesítmény 9 × 455 W = 4095 W, azaz 4,095 kW, ami néhány százalékkal meghaladja a 4 kW-os célértéket. Ez a kismértékű túlméretezés bevett gyakorlat, mert a panelek ritkán termelik ki névleges teljesítményük 100 százalékát.

9 db Risen 455W panel = 4,095 kW beépített DC-teljesítmény

Garancia és üzemi paraméterek

A gyártó a 455 wattos modellre 12 éves termékgaranciát és 25 éves lineáris teljesítménygaranciát vállal, évi 0,55 százalékos degradációval számolva. A garanciagörbe szerint a panel az első évben a névleges teljesítmény 98 százalékát tartja, a 25. évben pedig még mindig 84,8 százalékát adja.

A hőmérsékleti együtthatók: a nyitott áramköri feszültség -0,29%/°C, a rövidzárlati áram 0,05%/°C, a teljesítmény pedig -0,37%/°C mértékben változik minden fokkal, ahogy a cellahőmérséklet eltér a 25 °C-os mérési alapértéktől. Az üzemi hőmérséklet-tartomány -40 és +85 °C között van, a maximális rendszerfeszültség 1500 V DC, a maximális sorbiztosíték-érték és a záróirányú áramkorlát egyaránt 20 A.

Kinek ajánlott a Risen RSM144-7-455M napelem?

Hagyományos, cseréppel vagy cseréplemezzel fedett, ferde tetőre tervezett rendszerhez ez a klasszikus üveg-hátlapos felépítés kiforrott, jól bevált választás, ahol a hátoldali fényhasznosításnak amúgy sincs szerepe. A félbevágott cellás kialakítás miatt részleges árnyékolásnál (kémény, antenna, szomszédos épület árnyéka) is kiegyensúlyozottabb a teljesítmény, mint egy teljes méretű cellás, régebbi panelnél.

A Risen Energy kínai napelemgyártó, ami szerepel a BloombergNEF Tier 1 listáján. Ez a besorolás azt jelzi, hogy a gyártó nagy volumenben, saját, automatizált gyártósoron állítja elő celláit és paneljeit, nem beszállított alkatrészekből szerel össze modulokat.

Risen RSM144-7-455M 455W monokristályos napelem

Risen RSM144-7-455M 455W monokristályos napelem

P-type PERC cellás, félbevágott, üveg-hátlapos napelem, 12 éves termékgaranciával és 25 éves lineáris teljesítménygaranciával.

Megnézem a terméket

Kérdésed van? Keress bizalommal!

Segítek, ha elakadtál vagy tanácsra lenne szükséged.

Jankovits Gergő

A Risen RSM144-7-455M napelem a termékoldalon tekinthető meg részletesen, a teljes kínálat pedig a Napelemek kategóriában érhető el. Ha a duplaüveges, bifaciális technológia is érdekel, a DAH Solar napelemekről szóló cikkünk mutatja be a különbséget, a tetőre telepítés részleteiben pedig a tartószerkezet-választásról szóló írásunk segít.

Gyakori kérdések

Az ISO 9001 minőségirányítási szabvány és az IEC TS 62941 (a napelemgyártásra vonatkozó minőségbiztosítási irányelv) azt igazolja, hogy a gyártási folyamat egységes, ellenőrzött lépéseken megy keresztül. A panelen emellett ott van a CE-jelölés, az észak-amerikai CSA tanúsítvány, a brit MCS engedély, a brazil INMETRO tanúsítvány és a CQC minősítés is.

A PERC (Passivated Emitter and Rear Cell) cella hátoldalán egy extra reflexiós réteg található, ami a cellán áthaladó, első körben ki nem használt fényt visszaveri a szilícium rétegbe. Ez a hagyományos, réteg nélküli cellákhoz képest több energiát termel azonos alapterületen.

A félbevágott cellák belső ellenállása kisebb, ezért kevesebb az árnyékolásból és a hőmérsékletből eredő veszteség. Egy esetleges mikrorepedés is kisebb felületet érint, mint egy teljes méretű, 72 cellás panelnél, ez hosszú távon kiszámíthatóbb teljesítményt ad.

12 éves termékgaranciát és 25 éves lineáris teljesítménygaranciát, évi 0,55 százalékos degradációval számolva. A panel az első évben a névleges teljesítmény 98 százalékát tartja, a 25. évben pedig még mindig 84,8 százalékát adja.

Elöl edzett, tükröződésmentes üveg védi a cellákat, hátul pedig egy fehér, fóliaalapú hátlap zár, ez a bevett, évtizedek óta használt szerkezet. Könnyebb, mint egy duplaüveges panel, és mivel a hátoldali fényhasznosításnak nincs szerepe egy standard, ferde tetős telepítésnél, ez semmilyen hátrányt nem jelent.

A panelen Risen Twinsel PV-SY02 csatlakozó van, ami IP68 védettségű és a piacon elérhető sztring és hibrid inverterek túlnyomó többségéhez illeszthető. A maximális rendszerfeszültség 1500 V DC, a maximális sorbiztosíték-érték 20 A, a konkrét stringméretezést mindig az adott inverter feszültségtartományához igazítva végezzük el.

A garanciális ügyintézést és a szervizt az EPVSolar intézi itthon, nem kell a gyártóhoz vagy külföldre fordulnod. A rendszer méretezésétől a telepítésen át az esetleges garanciális ügyintézésig egy kézben tartjuk a folyamatot.

4000 W ÷ 455 W = 8,79, vagyis 9 db panel szükséges. 9 panellel a tényleges beépített DC-teljesítmény 9 × 455 W = 4095 W, azaz 4,095 kW, ami a névleges célértéket néhány százalékkal meghaladja. Ez a kismértékű túlméretezés bevett gyakorlat, mert a panelek ritkán termelik ki teljesítményük 100 százalékát.

Pénznem
Betöltés...
Belépés/Regisztráció
Elfelejtett jelszó
Betöltés...
Kategóriák
Menüpontok